زی یو وانگ تبعه آمریکایی-چینی و دانشجوی تاریخ دانشگاه پرینستون به ده سال حبس محکوم شده است

اژه‌ای: محکومیت یک آمریکایی به ۱۰ سال زندان با عنوان عامل نفوذی/ زی یو وانگ تبعه آمریکایی-چینی و دانشجوی تاریخ دانشگاه پرینستون به ده سال حبس محکوم شده است

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه روز یکشنبه ۲۵ تیرماه از حکم ۱۰ سال حبس برای یک آمریکایی که او را «عامل نفوذی» نامید خبر داد. سخنگوی قوه قضاییه با معرفی او به عنوان عامل نفوذی فقط به این اشاره کرد که او تابعیت آمریکا و یک کشور دیگر را دارد و با «نفوذ وارد ایران شده» است.

اژه‌ای در ادامه حرف‌هایش بدون توضیح بیشتری گفته «این فرد مستقیما از ناحیه آمریکایی‌ها هدایت می‌شده است.»

«زی یو وانگ» دارای تابعیت آمریکایی– چینی و دانشجوی تاریخ دانشگاه پرینستون آمریکا همان فردی است که محسنی اژه‌ای از وی به عنوان «نفوذی آمریکا» نام برده است.

قوه قضائیه با این ادعا که او «جاسوسی در پوشش پژوهشگر» بوده، مدعی است که «در قالب پروژه نفوذ به نهادهای مطالعاتی کشور سعی در نفوذ به آرشیوهای معتبر کشور داشته است.» و اطلاعات محرمانه را در اختیار «تیم تحقیقاتی وزارت امور خارجه آمریکا، موسسه شرمین و بیژن مصور رحمانی» قرار داده است.

گفته شده او ۴۵۰۰ صفحه از اسناد کشور را ثبت دیجیتالی کرده و البته اشاره کرده نیروهای اطلاعاتی از همان ابتدای ورود این دوتابعیتی به او مشکوک شده و همه کارهایش را زیر نظر داشته‌اند.

بیژن مصور رحمانی یک آمریکایی– ایرانی است که به همراه همسرش خانم شرمین مصور رحمانی موسسه‌ای به نام «مرکز مطالعات ایران و خلیج فارس» در دانشگاه پرینستون در آمریکا در سال ۲۰۱۲ با هزینه کردن ۱۰ میلیون دلار تاسیس کردند. آنها تا مقطع دبیرستان در ایران درس خوانده‌اند و پس از آن برای ادامه تحصیل و زندگی به آمریکا مهاجرت کردند.

منبع:پژواک ایران