یک رسانه فرانسوی مدعی شد؛ ساخت تاسیساتی ۵۰ متر زیر زمین برای حزب‌الله توسط ایران

 
 
یک رسانه فرانسوی مدعی شد کارخانه هایی که سپاه پاسداران برای حزب الله در لبنان ساخته است، ۵۰ متر زیر زمین بنا شده اند تا در مقابل حملات اسرائیل مقاوم باشند.
 
آزمایش موشک زمین به زمین فاتح ۱۱۰ توسط ایران
 
به گزارش خبرنگار «پارسینه» به نقل از یدیعوت آحارنوت، مجله فرانسوی «اینتلیجنس آنلاین» گزارش داد تاسیساتی که سپاه پاسداران برای حزب الله لبنان در منطقه الهرمل و در ساحل بین صور و صیدا ساخته است، در ۵۰ متری زیر زمین بنا شده اند تا در مقابل حملات احتمالی اسرائیل مقاوم باشند.
 
یکی از این تاسیسات ساخت سلاح که در منطقه الهرمل قرار دارد، موشک های زمین به زمین فاتح ۱۱۰ را خواهد ساخت که بردشان تا ۳۰۰ کیلومتر می رسد و می توانند کلاهکی به وزن ۴۰۰ کیلوگرم را حمل کنند.
 
تاسیسات دوم هم بخش های مختلف موشک را تولید می کند که بعد در کارخانه های دیگر سر هم می شوند.
 
بنابر گزارش این رسانه فرانسوی، تاسیسات مذکور به صورت چند لایه سنگربندی شده اند تا در مقابل حملات احتمالی جنگنده های اسرائیل مقاوم باشند.
 
رونن سولومون، پژوهشگر اطلاعاتی از «اینتلیتایمز» هم می گوید گزارش رسانه فرانسوی درباره مکان این تاسیسات احتمالا دقیق است.  منطقه الهرمل در مسیری استراتژیک که برای تدارکات حزب الله استفاده می شود قرار دارد.
 
به علاوه، این احتمال هم وجود دارد که از تاسیسات دوم در منقطه ساحلی، به عنوان محل آزمایش موشکی استفاده شود، مانند کاری که حماس در مناطق ساحلی نوار غزه انجام می دهد.
 
آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع رژیم اسرائیل هفته پیش گفته بود که اسرائیل از ساخت کارخانه های اسلحه سازی در لبنان و توسط ایران آگاه است. 
 
گادی ایسنکوت، رییس ستاد مشترک نیروهای دفاعی اسرائیل هم چند روز بعد گفت که این موضوع در صدر فهرست اولویت های اسرائیل قرار دارد، اما در حال حاضر این مسئله بسیار محدود است. او همچنین مدعی شد که در حال کار بر روی اقداماتی هستند که از بدتر شدن اوضاع برای اسرائیل پیشگیری کند.

منبع:پژواک ایران