آغاز حفر نخستین چاه نفت در میدان هویزه عراق در نزدیکی ایران

 

عراق حفاری در میدانی جدید در منطقه میسان را آغاز کرد. این میدان در مرز ایران قرار دارد. عراق در حال حاضر دومین تولیدکننده نفت اوپک است و تلاش می‌کند ظرفیت تولید خود را تا پایان امسال به ۵ میلیون بشکه در روز برساند.

Öl Irak (Getty Images)

میدان نفتی حلفایا عراق - عکس از آرشیو

وزیر نفت عراق روز یکشنبه (۹ ژوئیه/ ۱۸ تیر) در مراسم آغاز حفر نخستین چاه در میدان نفتی هویزه در نزدیکی مرز ایران شرکت کرد. برآورد می‌شود ذخیره این میدان نفتی یک میلیارد بشکه باشد.

در همین زمینه:

 

توافق اوپک و تولیدکنندگان غیراوپک بر سر کاهش تولید نفت

عراق از ایران برای صدور نفت خود کمک می‌گیرد

به علت ناکارآمدی صنایع نفت، ایران میلیاردها دلار ضرر می‌کند

ماتیس: چشم به نفت عراق ندوخته‌ایم

میسان، شرکت نفت دولتی عراق، توسعه‌ی این میدان را در دست دارد. این شرکت بر صنعت نفت و گاز طبیعی در منطقه میسان نظارت می‌کند. منطقه‌ی میسان در جنوب شرقی عراق (شمال بصره) در مرز ایران واقع شده است.

جبار اللعیبی، وزیر نفت عراق، در این روز همچنین در مراسم آغاز گسترش میدان نفتی حلفایا شرکت کرد. حلفایا هم در منطقه‌ی میسان قرار دارد و بهره‌برداری از آن بر عهده‌ی شرکت چینی "پترو چاینا" (PetroChina) است. گسترش حلفایا ظرفیت تولید این میدان نفتی را در سال ۲۰۱۸ دو برابر می‌کند و به ۴۰۰ هزار بشکه در روز می‌رساند.

عراق از نظر مقدار تولید در میان کشورهای عضو اوپک - پس از عربستان سعودی - در جایگاه دوم قرار دارد. ظرفیت تولید نفت عراق در حال حاضر ۷/ ۴ میلیون بشکه در روز است. این کشور تلاش می‌کند ظرفیت خود را تا پایان سال جاری میلادی (۲۰۱۷) به ۵ میلیون بشکه در روز برساند. البته عراق در حال حاضر در هماهنگی با سازمان کشورهای صادرکننده‌ی نفت (اوپک) و برای تثبیت بهای نفت، تولید روزانه‌ی خود را در حد ۳/ ۴ میلیون بشکه نگهداشته است.

منبع:پژواک ایران