آقای رییس جمهور! شما واقعاً چه کاره‌اید؟

 

محمد توکلی - انصاف نیوز

هشدارهای اخیر رییس قوه قضاییه در خصوص تلاش‌های پشت صحنه و اظهار نظرها در خصوص رفع حصر حاوی پرسشی بود که می‌توان درباره این پرسش مطالبی را مطرح کرد، بر خلاف اصل سخنان که امکان نقد آنها مهیا نیست!

آقای آملی لاریجانی این پرسش را خطاب به روحانی مطرح کرده است که «شما چه کاره‌اید که بخواهید حصر را بشکنید؟»، می‌توان از زاویه‌ای این سؤال قاضی القضات را پرسش جدی حامیان روحانی هم دانست که به واقع آقای رییس جمهور در این ماجرای حصر چه کاره‌اند و در کجای این ماجرا ایستاده‌اند؟

هنگامی که به نقش روحانی در ساختار سیاسی کشور نگاهی می‌اندازیم شاهد آن هستیم که حسن روحانی در بهمن ۸۹ که زمان آغاز حصر سران جریان معترض به انتخابات ۸۸ بوده است عضو شورای عالی امنیت ملی بوده و پس از سه سال هم با رأی مردم به عنوان رییس جمهور انتخاب شده و بنا بر قانون اساسی مسوولیت اجرای این میثاق ملی را بر عهده گرفته است و در جایگاه رییس شورای عالی امنیت ملی قرار دارد. شورایی فراقوه‌ای که رییس قوه قضاییه هم یکی از اعضای آن شورا به ریاست رییس جمهور است. 

چند روز پیش هم با رأی حدود ۲۴ میلیونی مردم، حضور روحانی در این جایگاه‌ها چهار سال دیگر تمدید شده است. به‌طور طبیعی این انتظار وجود دارد که حسن روحانی مانند هر مسوول دیگری به‌اندازه‌ی اختیاری که دارد پاسخگو باشد و به این پرسش مشترک حامیان و منتقدان خود پاسخی قانع‌کننده‌ای دهد که به‌واقع در این پرونده چه‌کاره است؟ آقای رییس‌جمهور در مدت چهار سالی که بر کرسی ریاست شورای عالی امنیت ملی تکیه زده‌اند برای حل‌وفصل این مساله دقیقاً چه اقداماتی را انجام داده‌اند؟

بین سال‌های ۸۹ تا ۹۲ به‌عنوان یکی از اعضای شورای عالی امنیت ملی برای رفع حصر چه کرده‌اند؟ آیا در جلسه‌ای که مصوبه‌ی حصر به تایید اعضای شورا رسید موافق حصر بودند یا مخالف؟ عدم پاسخگویی شفاف و صریح رییس‌جمهور روحانی به این پرسش‌ها در این چهار سال فضایی مبهم را ایجاد کرده است که در چنین فضایی هم جریان مخالف روحانی در حال فضاسازی علیه اوست و هم حامیان جریانات میانه‌رو، دیگر دارند به این نتیجه می‌رسند که گویا روحانی هم آن‌چنان بدش نیامده است که این پرونده، بازبماند!

پرسش ریاست محترم قوه قضاییه از رییس‌جمهور، پرسش به‌جایی است که پاسخ به آن می‌تواند بسیاری از موانع موجود بر سر راه رفع حصر را برای همگان روشن کند. کمترین انتظار از منتخب اکثریت آن است که با پاسخ به پرسش رییس عدلیه، هم مشخص کنند که در این پرونده چه‌کاره‌اند و هم بسیاری از ابهامات در این باره را برطرف کنند. پاسخ‌های همیشگی روحانی مانند این‌که به وعده‌هایش پایبند است یا امثال آن، دیگر پاسخگوی وضعیتی که ایجادشده است نخواهد بود.

آقای رییس‌جمهور! این پرسش مشترک موافقان و مخالفان شماست؛ شما چه‌کاره‌اید؟

منبع:پژواک ایران