اوباما تمدید قانون تحریمهای ایران را امضاء خواهد کرد

اوباما تمدید قانون تحریمهای ایران را امضاء خواهد کرد
 
 
به گزارش پارسینه؛ بعد از مدتها گمانه زنی درباره موضع گیری باراک اوباما در قبال اجرایی کردن تمدید ۱۰ ساله قانون منقضی تحریمهای ظالمانه ایران که به شکل مستقیم اقتصاد ایران و تعاملات بین المللی با ایران را تحت تأثیر قرار می دهد، سرانجام و زودتر از موعد امضای این طرح، خبرها از کاخ سفید حاکی از تأیید و اجرایی کردن این قانون توسط رییس جمهور آمریکاست.
 
یک مقام کاخ سفید در مصاحبه با خبرنگار بخش فارسی بی بی سی گفت باراک اوباما تمدید قانون تحریم‌ها را "وتو" نخواهد کرد.وتوی رئیس جمهوری آمریکا وقتی موثر است که طرح تصویب شده کمتر از دو سوم آرا را داشته باشد. دیروز ٩٩ نفر از ١٠٠ سناتور آمریکایی به تمدید قانون تحریم‌ها رای دادند.

کاخ سفید می‌گوید تمدید قانون تحریم‌های ایران را ضروری نمی‌دانسته، اما به هر حال تمدید این قانون را در چهارچوب تعهدات آمریکا در توافق هسته‌ای برای رفع تحریم‌ها می‌دانند. به گفته یک مقام کاخ سفید در عین تمدید قانون تحریم‌های ایران از سوی رئیس جمهور، وزارت خارجه آمریکا اجرای تحریم‌های هسته‌ای را مستثنا می‌کند.

یک مقام کاخ سفید گفته است مادامی که ایران به تعهدات خود پایبند باشد، تمدید قانون تحریم‌های ایران مانع از رفع تحریم‌های مورد توافق در برجام نیست.
 
از سویی دیگر مقامات آمریکایی از جمله قانون گذاران هر دو حزب، تمدید ده ساله قانون تحریم های علیه ایران را گامی مهم در جهت مقابله با تهدیدهای ناشی از حمایت ایران از گروه های تروریستی، برنامه‌های موشکی کشور و نیز ابزاری برای وادار ساختن ایران در احترام به حقوق بشر می‌دانند و معتقدند تمدید این قانون که نخستین بار بیست سال پیش به اجرا گذاشته شد نقض توافق اتمی موسوم به برجام نیست.
 
یعنی دقیقاً زمانی این تحریمها به پایان خود می رسد که ایران هیچگونه برنامه تسلیحاتیِ تدافعی در برابر تهدیدهای نظامی و دشمنان سرسخت بین المللی خود نداشته باشد، در مقابل تهدید روزافزون گروههای تکفیری و از جمله صهیونیستها خاموش بوده و در برابر تهدیدهای داخلی و از جمله جنگ نرم و مسائل مربوط به امنیت ملی خویشتن داری فراتر از انتظار داشته باشد!

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید پیش از رای گیری سنا گفته بود که باید دید این قانون به چه شکل تصویب می‌شود و چه تغییراتی می کند و آنوقت خواهیم گفت که رئیس جمهوری آن را وتو می کند یا نه.
 اوباما تمدید قانون تحریمهای ایران را امضاء خواهد کرد
Chris Coons
 
 
کریس کونز سناتور دموکرات از دلاویر "Delaware"  امروز به خبرنگاران در کنفرانس خبری گفت که هیچ اعتراضی از سوی متحدان کلیدی آمریکا در مورد تمدید تحریم‌ها دریافت نشده است. آقای کونز گفته که میدانستیم ایران واکنش شدیدی نشان خواهد داد و پیش بینی کرده که گفت‌وگوی سختی میان جان کری و جواد ظریف درخواهد گرفت.

مارک کرک، سناتور جمهوری‌خواه از ایلینویز هم خواستار امضای سریع این مصوبه از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا شده و آن را گامی مهم در تقویت امنیت آمریکا دانسته است.

در مقابل بهرام قاسمی روز گذشته گفت: که تمدید «قانون تحريم ايران» از سوی سنای آمریکا «خلاف برجام» است.وی تصمیم سنای آمریکا را «مداخله در روابط داخلی و بین المللی سایر کشورها» توصیف کرد و گفت که «خلاف برجام» است.

او همچنین عنوان کرد که رئیس جمهوری آمریکا مطابق توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی باید با استفاده از تمامی اختیارات خود از اجرایی شدن مصوبات مخالف برجام جلوگیری کند.

باید دید با توجه به فرمایشات رهبر انقلاب و سخنان روزهای گذشته مقامات عالیرتبه نظام و نمایندگان مجلس، چه گزینه ها و تدابیری برای مقابله با نقض برجام از سوی آمریکا پیش روی دولتمردان جمهوری اسلامی ایران است.

منبع:پژواک ایران