لبنان در چنگال حزب الله، گزارشی که خواب از چشمان سعودی ها ربود
فرامرز دادرس

 

 

لبنان در تسخیر جمهوری اسلامی است.یک گزارش تکان دهنده از یک سازمان اطلاعاتی فعال در منطقه خاورمیانه که در آن بطور مشروح از نقش و نفوذ جمهوری اسلامی در ارکان کلیدی دولت، ارتش و نیروهای امنیتی لبنان گفتگو می کند، به دست مقامات عربستان سعودی رسیده است. در این گزارش گفته می شود لبنان به کمک حزب الله در تسخیر جمهوری اسلامی می باشد و حتی به نام های برخی از عوامل ایران در لبنان اشاره شده است.

در پی این رویداد عربستان سعودی که با بحران بی سابقه اقتصادی روبرو است اعلام کرد سه میلیارد دلار کمک های تسلیحاتی و یک میلیارد دلار کمک های امنیتی خود را که قرار بود از طریق فرانسه در اختیار لبنان قرار گیرد به دلیل عدم پشتیبانی لبنان از بیانیه کنفرانس کشور های عرب، در محکومیت حمله عوامل جمهوری اسلامی به سفارت عربستان در تهران به حالت تعلیق در می آورد .

 

تل آویو، قبله گاه شیوخ

شیوخ خلیج فارس که از مماشات آمریکا با جمهوری اسلامی بشدت خشمگین و سرخورده می باشند برای مقابله با جمهوری اسلامی ناچار به بوسیدن دست دشمن دیرین خود اسراییل شده اند. پس از بروز اختلافات شدید میان عربستان و ایران بود که همکاری های اطلاعاتی میان اسرائیل و کشور های عربی جنوب خلیج فارس که از سال ها پیش بطور پنهانی و محدود در جریان بود افزایش یافت. در تاریخ دوم مارس 2016، شش کشور عربی شورای همکاری خلیج فارس برای خوش آمد اسراییل، حزب الله لبنان را در لیست تروریسم قرار دادند. ساسون شبلی معاون سخنگوی وزارت خارجه آلمان به خبرنگار ایرنا گفت: برلین هیچ علاقه ای به این گونه اقدامات که می تواند موجب تشدید اوضاع در لبنان شود، ندارد. جمهوری اسلامی هم گفته است این تصمیم شورای همکاری خلیج فارس اقدامی اشتباه است و ثبات منطقه را به‌ خطر می‌اندازد.

حزب الله می گوید که عربستان دچار بحران مالی است و با قطع این کمک ها در نظر دارد حزب الله را مسئول قطع کمک ها و فشار اقتصادی به مردم لبنان معرفی کند تا بتواند در انتخابات آینده لبنان به ضرر حزب الله تاًثیر بگذارد.

 

مجتهد افشاگر

یک فعال اینترنتی ناشناس با نام مستعار مجتهد! که خود را عضو خاندان آل سعود معرفی می کند و از دسترسی اطلاعاتی خوبی برخوردار است، مدتی است که در اینترنت با افشای اخبار پشت پرده در رابطه با عربستان و خاندان سعودی برای خود کسب معروفیت نموده است.

مجتهد! مدعی است که تصمیم برای تعلیق کمک های سعودی به لبنان ارتباطی به (ادعای) کنترل حزب الله بر ارتش و یا سیاست های دولت لبنان در پشتیبانی از سوریه ندارد. مجتهد! می گوید؛ دلیل این تصمیم ناکامی مذاکرات میان عربستان و دولت لبنان در مورد آزادی یک شاهزاده سعودی است که در اکتبر 2015 به دلیل قاچاق قرص های روانگردان در فرودگاه بیروت دستگیر و هم اکنون زندانی می باشد.

 

شاهزاده قاچاقچی و خرما های نشئه آور

امیر عبدالمحسن بن ولید آل سعود، شاهزاده سی ساله در بیست و ششم اکتبر 2015 در فرودگاه بیروت به همراه دو هزار کیلو قرص های روانگردان کپتاگون دستگیر شد. این محموله حاوی دوازده میلیون قرص بود که در جعبه های خرما ! دارای برچسب « خاص-المملکته العربیه السعودیه- صاحب السموالملکی الامیرعبدالمحسن بن ولید آل سعود» جا سازی شده بود و قرار بود با یک هواپیمای اختصاصی به عربستان پرواز کند.

 

شب های لبنان خداحافظ

عربستان با قطع میلیاردها دلار کمک مالی از گردشگران سعودی نیز خواسته است از سفر به لبنان پرهیز کنند. لبنان و شب های معروف آن از دیر باز مورد علاقه سعودی ها بوده است، به گونه ای که ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی در شبکه های اینترنتی عکس هایی از خوشگذرانی لبنانی ها پخش می کنند و با تمسخر می نویسند؛ جانان من اندوه لبنان ما را کشت! این اشاره به کمک های مالی کلانی است که جمهوری اسلامی به حزب الله لبنان و شیعیان آن کشور می کند.

 

سعد حریری و مشکلات مالی  

سعدالدین، پسر رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان است. رفیق حریری در انفجار مشکوک اتومبیل اش که به حزب الله لبنان ربط داده می شود در چهاردهم فوریه 2005 ، در بیروت کشته شد. سعدالدین معروف به سعد، متولد شهر ریاض پایتخت عربستان است، او از سپتامبر 2009 تا ژانویه 2011 نخست وزیر لبنان بود و بر کرسی پدرش تکیه زد.

گفته می شود سعد حریری رهبر حزب سیاسی جریان مستقل لبنان ، کوشش های بسیاری برای آزادی امیر عبدالمحسن بن ولید آل سعود، شاهزاده سعودی از زندان لبنان نموده است. حریری ها  از نزدیکان دربار آل سعود می باشند و سعد حریری یکی از شرکای عمده  " سعودی اوجر " دومین شرکت بزرگ ساختمان سازی عربستان می باشد. این شرکت پنجاه و شش هزار کارگر و کارمند دارد که از تابستان گذشته تاکنون پرداخت دستمزد های آنان به تاًخیر افتاده است.

تحریم های عربستان علیه لبنان بی شک در روند انتخابات آینده لبنان تاًثیر فراوانی خواهد داشت. سعد حریری نامزد انتخابات آینده می باشد و از هم اکنون نگرانی خود را در مورد انتخابات لبنان اظهار می کند.

 

حزب الله قوی تر از ارتش لبنان

هم اکنونحزب الله، قویترین سازمان سیاسی، اجتماعی و نظامی لبنان است. حزب الله نقش بسیار مهمی در جنگ زمینی با گروه های مخالف حکومت بشار الاسد در سوریه بازی کرده است.

حزب الله از سوی جمهوری اسلامی مسئولیت آموزش  و سازماندهی گروه های شیعه عراقی و حوثی های یمن را به عهده دارد. ارتش حزب الله لبنان ده هزار نیروی کارآزموده و با تجربه دارد. سازمان اطلاعاتی حزب الله بار ها موی دماغ اسراییلی ها شده است. شیخ حسن نصرالله در یک سخنرانی عربستان سعودی را تهدید کرد و گفت "با حزب الله طرف شوید نه با مردم لبنان."

 

نیرو های نظامی حزب الله از ارتش لبنان قویتر هستند و بطور خودمختار عمل می کنند. نفوذ و قدرت حزب الله در فرودگاه بیروت هم دیده می شود. به احتمال زیاد نیرو های امنیتی حزب الله در افشای شاهزاده سعودی و محموله قرص های روانگردان نقش داشته اند. سال گذشته منابع اطلاعاتی غربی افشا کردند که داعش برای تهییج نیرو های خود به آنان قرص های روانگردان کپتاگون می دهد.

 

شاه شیعیان و شاه وهابیون ، مغبونین لبنان

تاریخ نشان داده است که در لبنان هم پادشاه ایران و هم پادشاه عربستان سعودی هر دو فریب خوردند و مغبون شدند. برای روشن شدن این موضوع اشاره می کنم به ماجرای سید موسی صدر معروف به امام موسی صدر اهل قم، او در سال 1959 میلادی برابر با  1338 خورشیدی برای سرپرستی شیعیان لبنان به آن کشور رفت. صدر توانست شاه را راضی کند که ایران بودجه ای برای کمک به آوارگان شیعه جنگ های فرقه ای آن زمان در لبنان اختصاص دهد و شاه هم پذیرفت و به کمک موسی صدر کمک های نقدی و جنسی در میان شیعیان لبنانی ساکن اردوگاه های آوارگان تقسیم شد. سید موسی صدر نیز برای خشنودی شاه، لقب " شاه شیعیان " را به سرزبان ها انداخت. موسی صدر با کمک های شاه  به مرتبه ای رسید که قصد داشت خود را کاندیدای ریاست جمهوری لبنان نماید و در این راه نیز از بخت خوبی برخوردار بود.

ولی شاه به زودی در یافت که آب به آسیاب دشمن می ریزد. طبق گزارش های سرلشکر منصور قدر سفیر شاه در لبنان، با توجه به اینکه مسلمانان و بویژه شیعیان جنگ زده از کمک های ذیقیمت شاه بهره مند می شدند ولی همواره به شاه و حکومت ایران ناسزا گویی می کردند و به روحانیون مخالف شاه تمایل داشتند.

آیت الله خمینی از این موضوع با خبر بود و از نیروی شیعیان لبنان در جهت سرنگونی رژیم پادشاهی ایران بهره برد. شمار بسیاری از ایرانیان مخالف حکومت شاه، آموزش های چریکی و براندازی را در اردوگاه های وابسته به شیعیان و فلسطینی ها در لبنان گذراندند.

 

یک دلیل ساده

نه شاه ایران و نه شاه سعودی در لبنان موفق نبوده اند، توده مردم لبنان  شاه را عامل اسراییل و غرب می دانستند و هم اکنون نیز حکومت سعودی را عامل صهیونیسم و غرب می دانند. به همین دلیل ساده است که جمهوری اسلامی خود را مخالف اسراییل و غرب معرفی کرده و با هزینه بسیار کمتر از اعراب توانسته است  در میان اقشار گوناگون مردم لبنان که نفرت و کینه اسراییل و غرب را در دل های خود می پرورانند، نفوذ کند.

هفتم مارس 2016

منبع:پژواک ایران


فرامرز دادرس

فهرست مطالب فرامرز دادرس در سایت پژواک ایران 

*کردستان عراق به دوست نیاز دارد نه به تبلیغاتچی  [2017 Oct] 
*گسترش نفوذ ایران در شمال آفریقا  [2017 Sep] 
*ایران دشمن شماره دو آمریکا فرامرز دادرس [2017 Aug] 
*ناشیانه های آقای ترامپ و صدای آمریکا  [2017 Aug] 
*آیا عربستان به رسانه های روسی رشوه پرداخت می کند ؟ [2017 Aug] 
*یمن در آستانه ویرانی کامل  [2017 Aug] 
*چرا اپوزیسیون در برابر گزارش عملیاتی نیروی دریایی آمریکا سکوت کرده است [2017 Aug] 
*تاًخیر در ورود شرکت های خارجی به بازار ایران [2017 Jul] 
*سرپیچی ماًمور سیا از دستورات، باعث پیروزی کودتا در ایران شد  [2017 Jul] 
*مشتری اسرار آمیز بوئینگ یا معاملات پشت پرده ایران و آمریکا [2017 Jun] 
*حمله موشکی ایران به داعش، بیم هاو امید ها  [2017 Jun] 
*منظورسناتور مک کین از رهبر معنوی اپوزیسیون ایران چه کسی است؟  [2017 Jun] 
*افشای سیاست تازه دولت ترامپ در ایران [2017 Jun] 
*دولت سایه خامنه ای ، ایجاد روزی یک بحران برای حسن روحانی  [2017 Jun] 
*در ایران مردم اقتصادی فکر می کنند نه سیاسی [2017 Apr] 
*رابرت لوینسون، پرونده تازه ای علیه جمهوری اسلامی [2017 Mar] 
*ایران در محاصره آمریکایی‌ها  [2017 Mar] 
*حزب الله لبنان؛ دیروز، امروز [2017 Mar] 
*شلیک موشک هرمز به افتخار اسرائیل  [2017 Mar] 
*سیصد شرکت فرانسوی در تکاپوی حضور در ایران [2017 Mar] 
*نگاهی به عملیات آخوندک  [2017 Feb] 
*نتانیاهو خود را سخنگوی اعراب نامید  [2017 Feb] 
*چه کسی اقامت خمینی را در فرانسه تمدید کرد  [2017 Feb] 
*شاه پیش از انقلاب خود را بازنده اعلام کرد [2017 Feb] 
*جنگ پنهان آمریکا و روسیه بر سر انتخابات فرانسه [2017 Feb] 
*موشک کوچکی برای محک زدن ترامپ  [2017 Feb] 
*ایران در گزارش تازه شورای ملی اطلاعات آمریکا [2017 Jan] 
*دو گزارش متفاوت [2017 Jan] 
*ایران بهشت شرکت های فرانسوی [2017 Jan] 
*علت نگرانی مسئولین حفاظت علی خامنه ای به هنگام نماز بر پیکر هاشمی رفسنجانی! [2017 Jan] 
*جهان درانتظار آینده تاریک  [2017 Jan] 
*مرگ رفسنجانی، اشک تمساح بر جسد کوسه [2017 Jan] 
*ترکیه درآتش تروریسم ،ضعف های امنیتی ترکیه  [2017 Jan] 
*سفر رئیس نیرو های شبه نظامی حشدالشعبی عراق به مسکو  [2016 Dec] 
*ارتش ترکیه، شاخ شکسته ناتو [2016 Dec] 
*مذاکرات پارلمان اروپا و جمهوری اسلامی، آخرین شانس رژیم آیت الله ‌ها [2016 Oct] 
*پایگاه هوایی همدان، روس ها می گویند نیروی هوایی ایران را بازسازی کرده اند  [2016 Aug] 
*زنان تروریست اسلامی، چالش تازه دستگاه های امنیتی غرب  [2016 Aug] 
*چگونگی کار هسته های خفته تروریستی داعش در جهان  [2016 Aug] 
*طرح جمهوری اسلامی برای موازی سازی ارتش سوریه [2016 Aug] 
*رئیس سازمان سیا، پشتیبانی از روحانی یا بوسه مرگ [2016 Aug] 
*سازمان های اطلاعاتی فرانسه، باور نکردنی ولی واقعی [2016 Jul] 
*یک ترک تبار و یک الجزایری تبار قاتلین کشیش فرانسوی [2016 Jul] 
*ماجرای مسجد شهر نیس فراموش نشود [2016 Jul] 
*افشاگری یک پلیس سابق داعش درباره ترکیه [2016 Jun] 
*چگونه لاروسی عبدالله، مسئولین امنیتی فرانسه را فریب داد ؟ [2016 Jun] 
*عمر متین قاتل باشگاه اورلاندو، حفره امنیتی در یک شرکت اسرائیلی تبار  [2016 Jun] 
*ستاد اجرایی فرمان امام در اروپا به دنبال چه می گردد؟  [2016 May] 
*حکومت بحرین در بزنگاه تاریخی  [2016 Apr] 
*بررسی چگونگی فساد در ماجرای اوراق پاناما [2016 Apr] 
*اوراق پاناما، افشای بزرگترین فساد تاریخ جهان [2016 Apr] 
*نسل سوم مهاجرین، ستون پنجم داعش در اروپا [2016 Apr] 
* سپاه پاسداران؛ هوانیروز یا هواسرکوب !  [2016 Mar] 
*لبنان در چنگال حزب الله، گزارشی که خواب از چشمان سعودی ها ربود  [2016 Mar] 
*حضور عربستان سعودی در کنفرانس ناتو  [2016 Feb] 
*رقابت کودکانه و خطرناک نیروهای دریایی سپاه و ارتش در خلیج فارس [2016 Feb] 
*یمن، جنگی که قرار بود ده روز بطول انجامد  [2016 Feb] 
*عضو بلند پایه حزب الله با اجازه پوتین به شهادت رسید [2015 Dec] 
*شکار سرداران سپاه درسوریه و شکار امرای قطر درعراق [2015 Dec] 
*فرانسه پس از کشتار های پاریس [2015 Dec] 
*فرانسه و مشکلات امنیتی آن [2015 Nov] 
*دستگیری احمد ابراهیم المُغَسِل و جمهوری اسلامی  [2015 Aug] 
*دلایل نگرانی آمریکا و اسرائیل از موشک های اس-300  [2015 Aug] 
*توهم و توهم فروشی در سیاست [2015 Aug] 
*کاپیتولاسیون اتمی و نظامی جمهوری اسلامی ادامه دارد [2015 Jul] 
*جزییات حمله تروریستی به یک تاسیسات صنعتی در لیون فرانسه [2015 Jun] 
*ژاندارم شیعه خلیج فارس ، ایران و آمریکا در مسقط به دنبال چه می باشند؟ [2015 Jun] 
*از کشتی ابن سینا تا ایران شاهد، جنگ بر سر سیادت دریایی [2015 May] 
*امنیت اعراب در برابر شناسایی اسرائیل!  [2015 May] 
*شکست عربستان در یمن [2015 Apr] 
*ایران در رده بندی نیرو های نظامی جهان [2015 Feb] 
*جمهوری اسلامی و اسرائیل، نفرت و تجارت [2014 Sep] 
*اسرائیل در برابر مسئله فلسطین به بن بست رسیده است  [2014 Aug] 
*دنیای زیر زمینی غزه، نتیجه ضعف نهاد های اطلاعاتی اسرائیل است [2014 Aug] 
*آخرین وضعیت اپوزیسیون ایران از دید کنگره آمریکا [2014 Aug] 
*سلطان قابوس، پلی میان ایران دوستی و سیاست انگلیسی ها  [2014 Mar] 
*میانجی گری علی خامنه ای میان حسن روحانی و سران سپاه  [2014 Feb] 
*دیپلومات های دلال، بازوی پنهان سیاست خارجی بریتانیا [2014 Jan] 
* حقوق بشر نسبی محکوم است  [2013 Dec]