مقامات جمهوری اسلامی: عضوی به برجام اضافه نمی‌شود؛ کیهان تهران: خیمه‌شب‌بازی در وین با «شیرینی آدامسی»!

-سعید خطیب‌زاده: فهرست تحریم‌هایی که باید برداشته شود از دستگاه‌های مختلف و متحدانمان دریافت کرده و به ۱+۴ اعلام می‌کنیم.

- سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی: گفتگوهای فعلی برجامی بین ایران و گروه ۱+۴ است و عضو جدید دیگری را نمی‌پذیریم!
- روزنامه «جوان» نزدیک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادعا کرده هیئت آمریکایی در وین «دستور کار اسرائیلی» دارد.
- کیهان تهران: آمریکا و اروپا در پی آن هستند تا با یک خیمه‌شب‌بازی مضحک، احیای برجام بدون لغو تحریم‌ها را کلید بزنند و ممکن است که آمریکا و اروپا از ترفند نخ‌نما و تکراری «شیرینی آدامسی» استفاده کنند!

سه شنبه ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ برابر با ۰۶ آپریل ۲۰۲۱

امروز سه‌شنبه ۶ آوریل ۲۰۲۱ (۱۷ فروردین ۱۴۰۰) کشورهای عضو برجام به اضافه نمایندگان دولت بایدن در وین گفتگوهای مقدماتی برای مذاکره بر سر احیای توافق اتمی با جمهوری اسلامی را آغاز می‌کنند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی دوشنبه ۱۶ فروردین در یک نشست خبری گفت «مذاکرات در وین حقوقی و فنی است» و «فهرست تحریم‌هایی که باید برداشته شود از دستگاه‌های مختلف و متحدانمان دریافت کرده و به ۱+۴ اعلام می‌کنیم.»

جمهوری اسلامی و در رأس آن علی خامنه‌ای به تکرار اعلام کرده است تا تمام تحریم‌ها لغو نشود به تعهدات برجامی بازنخواهد گشت و در مقابل غربی‌ها پیشنهاد بازگشت گام به گام به برجام را مطرح کرده‌اند که بخشی از آن شامل تهدیدات موشکی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی می‌شود. اما تهران بارها اعلام کرده حاضر به مذاکره بر سر این مسائل نیست. حالا مشخص نیست غربی‌ها چه سیاست یا اهرمی برای توقف این تهدیدات از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و گروه‌های نیابتی به کار خواهند گرفت و تا چه اندازه در این مهار و  همچنین به عقب‌نشینی واداشتن رژیم ایران موفق خواهند بود.

ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی می‌گوید «گفتگوهای فعلی برجامی بین ایران و گروه ۱+۴ است و عضو جدید دیگری را نمی‌پذیریم!»

عباس عراقچی معاون ظریف به وین رفته تا در این نشست برجام شرکت کند و تیمی از آمریکا نیز در این نشست حضور خواهد داشت. اما با وجود همه این خبرهایی که در همه رسانه‌ها منتشر می‌شود، مقامات جمهوری اسلامی اصرار دارند که بگویند هیچ مذاکره مستقیم و غیرمستقیمی با آمریکا نخواهند داشت!

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته واشنگتن انتظار دست‌یابی به پیشرفت فوری را در نشست وین ندارد.

روزنامه «اورشلیم پست» در گزارشی می‌نویسد مقام‌های اسرائیل مواضع اخیر رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران را در آستانه نشست وین به‌شدت نگران‌کننده دانسته‌اند.

رابرت مالی به شبکه «پی‌بی‌اس» گفته بود آمریکا آماده است در صورت اجرای تعهدات برجامی از سوی ایران تحریم‌های ناسازگار با برجام را لغو کند.

مقام‌های اسرائیلی معتقدند دولت بایدن به گفتگوهای این هفته امید چندانی ندارد و منتظر دست یافتن به موفقیت نیست. شماری از تحلیلگران نیز می‌گویند تا مشخص شدن نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در ایران در عمل گفتگوی خاصی بین طرفین انجام نخواهد نشد.

مذاکره در وین؛ «خطای استراتژیک دولت روحانی»؟! نه! تصمیم «رهبر» به معامله با غرب بدون پذیرفتن مسئولیت!

«دستور کار اسرائیلی»

روزنامه «جوان» وابسته به سپاه پاسداران در گزارشی با عنوان «هیئت آمریکایی در وین با دستور کار اسرائیلی» به تماس تلفنی گابی اشکنازی وزیر خارجه اسرائیل با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در مورد برجام اشاره کرده و می‌نویسد «صهیونیست‌ها مدعی هستند که ایران در مسیر ساخت بمب هسته‌ای قرار دارد و باید سیاست فشار حداکثری برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران ادامه پیدا کند.»

این روزنامه به درخواست عربستان برای حضور در نشست‌های برجام نیز اشاره کرده است. فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفته است «اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، کشور‌های عضو شورای همکاری خلیج [فارس] بیش از دیگران در معرض خطر قرار خواهند گرفت، بنابراین منطقی است که بخواهند در این رایزنی‌ها حضور داشته باشند.»

در ایران وابستگان به جریان ولایتمدار می‌گویند «فرانسه به ‌دنبال مهندسی مذاکرات در وین است.» آنها هشدار می‌دهند «غربی‌ها می‌خواهند با فرسایشی کردن جلسات، موضع ایران را تضعیف کنند.»

عباس عراقچی معاون ظریف برای حضور در مذاکرات برجام به در وین

«شیرینی آدامسی»!

روزنامه کیهان تهران نیز می‌نویسد «آمریکا و اروپا در پی آن هستند تا با یک خیمه‌شب‌بازی مضحک، احیای برجام بدون لغو تحریم‌ها را کلید بزنند. یعنی آمریکا بدون لغو تحریم‌ها به برجام بازگشته و گفتگوهای جدید حول تعهدات ایران شکل بگیرد.»

کیهان وابسته به «بیت رهبری» در بخشی از این گزارش می‌نویسد: «ممکن است که آمریکا و اروپا از ترفند نخ‌نما و تکراری «شیرینی آدامسی» استفاده کنند. برای نمونه ارزش دارایی‌های بلوکه‌شده ایران توسط آمریکا حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است. حالا در این میان ممکن است آمریکا در اقدامی فریبکارانه و توهین‌آمیز مقدار بسیار ناچیزی از دارایی‌های ایران را آزاد کرده و این اقدام را معادل لغو کامل تحریم‌ها و آزادی کامل دارایی‌های بلوکه‌شده ایران جا بزند و در ادامه امتیازات جدید و نقد از ایران مطالبه کند.»

 

منبع:کیهان لندن