آرش و امین یوسفی جم و عبدالله مومنی به نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران متهم شدند

وزارت دادگستری آمریکا سه ایرانی را به نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران از طریق تبانی برای صادرات غیرقانونی به ایران، تلاش برای قاچاق کالا از ایالات متحده و پولشویی متهم کرده است.

این وزارتخانه روز سه‌شنبه ۱۲ ژانویه در اطلاعیه‌ای نام، سن و محل سکونت این سه متهم را اعلام کرد: "آرش یوسفی جم" ۳۲ ساله و "امین یوسفی جم" ۳۳ ساله هر دو ساکن کانادا، و همین طور "عبدالله مومنی روستانی" ۴۴ ساله که "با نام عبدالله مومنی، عب مومنی و امیر امیری شناخته می‌شود و شهروند ایران است که گمان می‌رود در ایران زندگی می‌کند."

عبدالله مومنی، سخنگوی سازمان دانش آموختگان (ادوار تحکیم وحدت) در ایران، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که هنوز متن اطلاعیه وزارت دادگستری آمریکا را به صورت کامل نخوانده و واکنش خود را در پیامی مکتوب یا ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی اعلام خواهد کرد.

اتهامات چیست؟

بنا بر این اطلاعیه وزارت دادگستری آمریکا آرش یوسفی جم در تاریخ ۲۳ دسامبر ۲۰۲۰ از سوی مقام‌های آمریکایی بازداشت شده است.

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید "متهمان شرکت‌های آمریکایی را فریب داده‌اند، کالاهای حساس آمریکایی را از طریق غیرقانونی به دست آورده‌اند و با نقض قانون آمریکا این کالاها را از مسیر امارات متحده عربی به ایران منتقل کرده‌اند."

در کیفرخواست پرونده این افراد متهم شده‌اند که "بین ژانویه ۲۰۱۵ تا فوریه ۲۰۱۷ با یکدیگر و با دیگران برای دستیابی به کالاهای آمریکا و انتقال آن به ایران تبانی کرده‌اند."

"۹ برد تخلیه الکتریکی، یک برد سی‌پی‌یو، دو سروو موتور و دو میل‌لنگ قطار" از جمله کالاهایی است که در کیفرخواست به آنها اشاره شده است.

در این کیفرخواست همچنین ادعا شده است که متهمان تلاش کرده‌اند مبالغ خرید و انتقال این کالاهای آمریکایی را به صورت غیر مستقیم و از طریق "اشخاص ثالث" واریز کنند.

آنها همچنین به مخفی کردن مقصد و کاربرد نهایی کالاها و پنهان کردن هویت کسانی که در نهایت قرار است از آنها استفاده کنند، متهم شده‌اند.

در اطلاعیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است که این افراد در صورت مجرم شناخته شدن ممکن است تا حداکثر به پنج سال حبس در زندان فدرال و ۲۰هزار دلار جریمه بابت صادرات غیرقانونی، حداکثر ۲۰ سال حبس در زندان فدرال و ۵۰۰هزار دلار جریمه به دلیل پولشویی محکوم شوند.

منبع:بی بی سی