مشاور خامنه‌ای: در مذاکرات بعدی، مکانیسم ماشه باید از برجام برداشته شود

ولایتی در گفت‌وگو با وبسایت اینترنتی رهبر جمهوری اسلامی ادامه داد که خامنه‌ای «از اول به قضیه‌ مکانیسم ماشه راضی» نبود و «خلاف‌نظر» او انجام شد.

طرح این خواسته از سوی جمهوری اسلامی در حالی است که کشورهای غربی و همچنین عربستان سعودی اعلام کرده‌اند که در صورت مذاکرات دوباره با ایران، باید مسائل منطقه‌ای و موشکی نیز مطرح شود.

مشاور رهبر جمهوری اسلامی همچنین با تکرار موضع اخیر خامنه‌ای درباره بازگشت احتمالی آمریکا به برجام گفت: «اگر می‌خواهند برگردند باید تحریم‌هایی که تعهد داشتند را بردارند.»

ولایتی با انتقاد از عملکرد فرانسه، آلمان و بریتانیا درباره اجرای برجام تاکید کرد که کشورهای غربی باید «خسارت‌های ما را تأمین کنند چرا که بی‌جهت و به‌صورت غیرقانونی تحریم کردند و ما خسارت‌های زیادی را متحمل شدیم.»

مشاور خامنه‌ای همچنین از قانون اخیر مجلس درباره برنامه هسته‌ای دفاع کرد و گفت: «دولت موظف است که به این قانون عمل کند. البته دولت ما هم نشان داد که از مجلس تبعیت می‌کند.»

پیشتر رافائل گروسی،‌ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اعلام کرده که ایران در حال پیشرفت و دسترسی «بسیار سریع» به غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم است و فقط چند هفته زمان برای احیای برجام باقی مانده است.

 

منبع:ایران اینترنشنال