اف‌بی‌آی نسبت به تکرار خشونت از سوی حامیان افراطی ترامپ هشدار داد

از زمان یورش خونین به کنگره، تدابیر امنیتی در برابر این ساختمان و مجموعه اداری پیرامون آن به شدت افزایش یافته است

از زمان یورش خونین به کنگره، تدابیر امنیتی در برابر این ساختمان و مجموعه اداری پیرامون آن به شدت افزایش یافته است

پلیس آگاهی فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، می‌گوید گروه‌های شبه‌نظامی حامی دونالد ترامپ در صدد برگزاری تجمع‌های مسلحانه در مراکز ۵۰ ایالت آمریکا و در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن هستند. جوبایدن اما گفته هراسی از برگزاری مراسم ادای سوگند خود در فضای باز مقابل کنگره ندارد.

همزمان جنبش جدیدی میان نام‌های بزرگ بخش خصوصی آمریکا در حال فراگیر شدن است که هدفش مقابله با سیاست‌مداران و گروه‌هایی است که از حمله خونین چهارشنبه گذشته به کنگره حمایت کرده و در پی ستایش از آن بر آمده‌اند.

در همین حال، مخالفت‌ها با اظهارات و رفتار دونالد ترامپ در نپذیرفتن نتایج انتخابات و «تشویق و ترغیب» حامیان افراطی‌اش در داخل کابینه او ادامه دارد. چاد وولف، وزیر موقت امنیت داخلی، جدیدترین عضو کابینه و مقام ارشد دولت آمریکاست که روز دوشنبه، ۱۱ ژانویه، با استعفا از مقام خود، آنهم تنها ۹ روز مانده به پایان کار دولت آقای ترامپ، مخالفت خود با رئیس جمهوری و وقایع چهارشنبه گذشته را اعلام کرد.

روز دوشنبه همچنین نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان و سومین فرد قدرتمند در سلسه مراتب قدرت در نظام سیاسی آمریکا، از آماده شدن طرح استیضاح آقای ترامپ برای رای‌گیری در صحن این مجلس خبر داد و گفت بیش از ۲۱۰ نماینده دموکرات تاکنون از استیضاح آقای ترامپ - آن هم برای دومین بار در یک سال گذشته - حمایت کرده‌اند.

اف‌بی‌آی همچنان در حال تعقیب و دستگیری عوامل اصلی حمله به کنگره است

اف‌بی‌آی همچنان در حال تعقیب و دستگیری عوامل اصلی حمله به کنگره است

هشدار اف‌بی‌آی چیست؟

پلیس فدرال آمریکا می‌گوید تحقیقات کارآگاهان آن از برنامه‌ریزی گروه‌های افراطی و شبه‌نظامی حامی آقای ترامپ برای برگزاری تجمع‌ در واشنگتن دی‌سی، پایتخت، و مراکز ۵۰ ایالت این کشور حکایت دارد.

این هشدارها همزمان با نزدیک شدن به مراسم تحلیف جو بایدن در ظهر روز ۲۰ ژانویه است که به طور سنتی در بالکن بزرگ مقابل کنگره آمریکا در پایتخت برگزار می‌شود.

روز دوشنبه، ۱۱ ژانویه، جو بایدن به خبرنگاران گفت از این که مراسم سوگند خود را در محوطه بیرونی و رو باز کنگره برگزار کند هراسی ندارد.

مطابق آنچه تاکنون کمیته برگزاری مراسم تحلیف اعلام کرده، قرار است جو بایدن و کامالا هریس، همچنان در محوطه بالکن بزرگ ضلع غربی ساختمان کنگره سوگند یاد کنند؛ آن هم تنها دو هفته پس از حمله خونین حامیان افراطی آقای ترامپ به ساختمان کنگره که علاوه بر کشته شدن ۴ نفر از مهاجمان، به مرگ یک مامور پلیس هم منجر شد.

در روز چهارشنبه ششم ژانویه، حامیان آقای ترامپ که ساعتی قبل به سخنرانی پرشور او در محوطه بنای یادبود واشنگتن گوش کرده بودند و به تعبیر بسیاری از دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان از سوی آقای ترامپ تشویش و تشویق شده بودند، به سوی ساختمان کنگره آمریکا حرکت کردند که مشغول برگزاری جلسه تایید نهایی و ثبت نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر بود.

این گروه چند هزار نفره پس از رسیدن به پشت کنگره آمریکا، شروع به شعارهایی با مضامین «سرقت انتخابات را متوقف کنید» سر دادند و حدود ساعت ۲ عصر چند صد نفر از آنها با هجوم به ساختمان کنگره توانستند با پس زدن نیروهای معدود پلیس، وارد این ساختمان شوند.

در جریان این حمله یکی از مهاجمان به ضرب گلوله پلیس کشته شد و سه مهاجم دیگر هم ساعاتی بعد بر اثر آنچه «وضعیت اضطراری پزشکی» نامیده شده جان باختند. همزمان یکی از ماموران پلیس هم در جریان این درگیری‌ها کشته شد.

از آن روز تاکنون به دستور شهردار واشنگتن دی‌سی، پایتخت در وضعیت فوق‌العاده امنیتی قرار گرفته است. اعلام وضعیت فوق‌العاده در واشنگتن، دست کم تا بعد از ۲۰ ژانویه و برگزاری مراسم تحلیف ادامه خواهد داشت.

در همین حال مقام‌ها گفته‌اند برای تامین امنیت مراسم تحلیف و ادای سوگند جو بایدن و کامالا هریس ممکن است ۱۵ هزار نیروی گارد ملی به پایتخت اعزام شود.

این در حالی است که روز دوشنبه، ۱۱ ژانویه، چاد وولف، وزیر موقت امنیت داخلی که یکی از نهادهای اصلی تامین امنیت مراسم تحلیف در ۲۰ ژانویه است، در اعتراض به اظهارات و رفتار آقای ترامپ استعفاء داد.

یورش به کنگره منجر به متحد شدن بسیاری از جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در انتقاد از دونالد ترامپ شده است
توضیح تصویر،

یورش به کنگره منجر به متحد شدن بسیاری از جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها در انتقاد از دونالد ترامپ شده است

چه تجمع‌هایی قرار است برگزار شود؟

آن طور که گزارش شده اف‌بی‌آی و دیگر نهادهای امنیتی به ادارات پلیس و انتظامی سراسر آمریکا خبر داده‌اند که خود را برای کنترل و رویارویی با خشونت احتمالی در روزهای منتهی به مراسم تحلیف جو بایدن آماده کنند.

اخبار و فراخوان‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی و گروه‌های اینترنتی مورد علاقه هواداران دونالد ترامپ در چند روز گذشته منتشر شده نشان می‌دهد این گروه‌ها در تدارک برگزاری تجمع‌های مسلحانه در روزهای آینده از جمله تجمعی سراسری در روز ۱۷ ژانویه و همچنین راهپیمایی در واشنگتن دی‌سی در روز ۲۰ ژانویه - همزمان با مراسم تحلیف- هستند.

یک بولتن داخلی اف‌بی‌آی که شبکه خبری ای‌بی‌سی آمریکا و دیگر رسانه‌های آمریکا به آن استناد کرده‌اند نشان می‌دهد که چه طور پلیس فدرال آمریکا نسبت به نقشه یکی از این گروه‌ها برای «یورش» به ساختمان‌های دولتی، مراکز فدرال و دادگاه‌ها در سراسر کشور فراخوان داده و از حامیانش خواسته خود را برای حمله به این مراکز در صورت خروج پیش از موعد دونالد ترامپ از کاخ‌سفید یا ماندن آن در این کاخ در روز ۲۰ ژانویه آماده کنند.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، اف‌بی‌آی به ادارات پلیس سراسر آمریکا توصیه کرده که تدابیر امنیتی خود برای حفاظت از اماکن دولتی را افزایش دهند..

هشدار اف‌بی‌آي به ویژه متوجه مراکز ایالت‌ها به انضمام پایتخت و در حد فاصل روز های ۱۶ تا ۲۰ ژانویه است.

اگر چه هجوم به ساختمان کنگره و تصاویر تلوزیونی آن بیشترین پوشش خبری در چند روز گذشته را به خود اختصاص داده، اما در همان روز ۶ ژانویه، حملات و تجمعات مشابهی هم در چند ایالت دیگر آمریکا از جمله میشیگان روی داد.

جو بایدن که روز دوشنبه دومین دور واکسن کرونا خود را در برابر دوربین‌ها دریافت کرد گفته با چند سناتور درباره استیضاح دونالد ترامپ در کنگره صحبت کرده و خواسته برنامه ریزی سنا به نحوی صورت گیرد که او هم پس از روز ۲۰ ژانویه فرصت یابد کابینه خود و برنامه‌هایش برای مقابله با کرونا و بهبود اوضاع اقتصادی به سنا ببرد
توضیح تصویر،

جو بایدن که روز دوشنبه دومین دور واکسن کرونا خود را در برابر دوربین‌ها دریافت کرد گفته با چند سناتور درباره استیضاح دونالد ترامپ در کنگره صحبت کرده و خواسته برنامه ریزی سنا به نحوی صورت گیرد که او هم پس از روز ۲۰ ژانویه فرصت یابد کابینه خود و برنامه‌هایش برای مقابله با کرونا و بهبود اوضاع اقتصادی را به سنا ببرد

به همین علت امروز، دوشنبه ۱۱ ژانویه، وزارت امنیت داخلی آمریکا که وزیر موقتش، چاد وولف، استعفاء داده اعلام کرده که برنامه‌های خود برای تامین امنیت مراسم تحلیف را از یک هفته زودتر آغاز خواهد کرد.

شهردار پایتخت هم ضمن تاکید بر افزایش تدابیر امنیتی برای برگزاری مراسم تحلیف، از مردم آمریکا خواسته در یک هفته پیش رو تا روز برگزاری مراسم تحلیف، از سفرهای غیرضروری به واشنگتن دی‌سی خودداری کنند.

ژنرال دانیل هوکانسن، فرمانده گارد ملی آمریکا هم روز دوشنبه اعلام کرد که ۱۰ هزار نیرو برای تامین امنیت مراسم تحلیف، در روزهای پایانی این هفته به پایتخت اعزام خواهند شد و ۵ هزار نیروی دیگر هم آماده‌اند که در صورت نیاز برای تقویت این یگان وارد پایتخت شوند.

اداره ملی پارک‌های آمریکا هم اعلام کرده با توجه به دریافت «هشدارهای معتبر» امنیتی و به منظور پیشگیری از وقوع خشونت های بیشتر در پایتخت، محوطه بنای برج یادبود در قلب واشنگتن را بروی بازدیدکنندگان بسته است.

این اداره اعلام کرده که به منظور جلوگیری از خشونت و اقدامات گروه‌های افراطی که در روز ۶ ژانویه به کنگره حمله کردند، ممکن است در روزهای آینده دیگر اماکن و محوطه‌های مهم در پایتخت و به ویژه «پارک ملی» که محوطه بزرگی میان بنای یادبود آبراهام لینکلن تا کنگره آمریکا را در بر می‌گیرد، تعطیل کند.

جو بایدن در ظهر روز ۲۰ ژانویه، پس از ادای سوگند در کنگره آمریکا، راهی کاخ‌سفید خواهد شد و رسما زمام امور را در دست خواهد گرفت.

دونالد ترامپ گفته بنا ندارد در مراسم تحلیف آقای بایدن شرکت کنند. سنتی دیرینه که در ۱۵۰ سال گذشته همواره رعایت شده و نمادی از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در آمریکا بوده است.

در عوض بنا شده که آقای بایدن بعد از ادای سوگند و آغاز رسمی دوره چهارساله ریاست‌جمهوری خود، در حالی که باراک اوباما، جورج دبلیو بوش و بیل کلینتون او را همراهی می‌کنند با ادای دسته گل به آرامگاه سربازان کشته شده در جنگ‌های آمریکا، کشور را به اتحاد و وحدت دعوت کند.

در همین حال، تقاضاها برای برکناری دونالد ترامپ در ۹ روز باقی مانده از دوره ریاست‌جمهوری او همچنان رو به افزایش است و چهره‌های شناخته شده هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه معتقدند که دونالد ترامپ دیگر نباید در کاخ‌سفید بماند.

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید از نظر او ادامه حضور دونالد ترامپ در کاخ‌سفید یک تهدید فوری برای امنیت ملی آمریکاست
توضیح تصویر،

نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید از نظر او ادامه حضور دونالد ترامپ در کاخ‌سفید یک تهدید فوری برای امنیت ملی آمریکاست

آخرین تحولات درباره استیضاح مجدد دونالد ترامپ چیست؟

دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان آمریکا لایحه استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور را ۹ روز مانده به پایان دوره ریاست جمهوری او، رسما به کنگره ارائه کردند.

این لایحه که امروز در جلسه‌ای کوتاه در مجلس نمایندگان طرح شد آقای ترامپ را به "تشویق به شورش" متهم می‌کند و مدعی می‌شود که او فعالانه هواداران خود را به خشونت در جریان حمله به ساختمان کنگره آمریکا تشویق کرده است.

در این بند از لایحه استیضاح به چندین ادعای آقای ترامپ از جمله "دزدیده شدن" انتخابات از او و اصرار او بر پیروزی قطعی اشاره شده است.

این دومین تلاش دموکرات‌های مجلس نمایندگان به رهبری نانسی پلوسی برای استیضاح آقای ترامپ است. استیضاح قبلی که مرتبط با «موضوع اوکراین و اتهام سوء استفاده از قدرت برای مطامع سیاسی و انتخاباتی بود» با مخالفت سنا که در کنترل جمهوری خواهان است به نتیجه ای نرسید و سناتورهای جمهوری‌خواه اتهامات آقای ترامپ را وارد ندانستند.

در جلسه روز دوشنبه ۱۱ ژانویه دموکرات‌ها ابتدا لایحه‌ای را ارائه کردند که در صورت تصویب، از مایک پنس، معاون آقای ترامپ می‌خواست با برگزاری جلسه کابینه و رای‌گیری درباره متمم ۲۵ قانون اساسی تصمیم‌گیری کند.

این متمم به معاون رئیس‌جمهور اجازه می‌دهد که در صورت ناتوانی رئیس‌جمهور از انجام وظایفش به دلایلی مانند ناتوانی به خاطر مشکلات جسمی یا روحی جای او را بگیرد.

به کار بردن این متمم نیاز به اجماع کنگره داشت اما جمهوری‌خواهان جلو تصویب آن را گرفتند.

رسانه‌های آمریکا به نقل از مقام‌های نزدیک به مایک پنس، معاون ریاست جمهوری می‌گویند او تمایلی برای به اجرا گذاشتن متمم ۲۵ قانون اساسی ندارد چرا که آن را تنها در صورت ناتوانی جسمی، عدم هوشیاری و مواردی جدی ناتوانی جسمی و روانی رئیس‌جمهوری مجاز می‌داند. با این حال گفته شده، آقای پنس از رفتار دونالد ترامپ در روز ششم ژانویه «عصبانی، مغموم و دل شکسته» شده و در چند روز گذشته هم با آقای ترامپ ارتباطی نداشته است.

بنابر این گزارش‌ها آقای پنس بنا دارد در مراسم تحلیف جو بایدن حضور یاید و حتی گفته شده ممکن است در چندروز آینده از کامالا هریس که به زودی جانشین او در کاخ‌سفید خواهد شد، برای صرف چای و نشان دادن محل اقامت معاون ریاست‌جمهوری، دعوت کند.

منبع:بی بی سی