رافائل گروسی هشدار داد که فقط چند هفته برای نجات برجام فرصت باقی مانده

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی، در گفتگو با رویترز هشدار داده است که زمان زیادی - فقط چند هفته - برای نجات توافق اتمی با ایران باقی نمانده است.

او در این مصاحبه تأکید کرده است : "واضح است که برای نجات این توافق فرصت چند ماهه نداریم." گروسی گفته است که بیشتر از چند هفته برای نجات این توافق باقی نمانده و "اگر گفتگوهای جدید میان امضاکنندگان این توافق آغاز شود، باید فهمید که چگونه قرار است شروط و مفاد اولیه توافق [از نو] محترم شمرده شود."

رافائل گروسی تأکید کرده است که غنی سازی اورانیوم با غلظت بیست درصد توسط تهران به سرعت در حال پیش روی است و جمهوری اسلامی ایران به زودی قادر خواهد بود ماهانه حدود ده کیلوگرم اورانیوم غنی شده با این غلظت تولید کند.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، جمعه گذشته تهدید کرد که جمهوری اسلامی به زودی غنی سازی اورانیوم با غلظت ٩٠ درصد را آغاز خواهد کرد.

در پی اظهارات و اقدامات تهران، دولت آمریکا تهران را به "اخاذی اتمی" متهم کرد و نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، گفت که اظهارات و اقدام‌های حکومت تهران تأئید می‌کنند که هدف برنامۀ اتمی ایران دستیابی به سلاح اتمی است و اسرائیل اجازۀ دستیابی به سلاح اتمی را به ایران نخواهد داد.

همزمان با اظهارات رافائل گروسی، جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، اعلام کرد که ویلیام برنز، دیپلمات باسابقۀ آمریکایی و معمار توافق اتمی با ایران، ریاست سازمان اطلاعات آمریکا، سیا، را برعهده می‌گیرد. ویلیام برنز در اکتبر گذشته ضمن انتقاد از سیاست "فشار حداکثری" دونالد ترامپ بر جمهوری اسلامی ایران از بازگشت واشنگتن به برجام پشتیبانی کرد، هر چند افزود که این امر به سادگی صورت نخواهد گرفت.  

 

منبع:رادیو فرانسه