ویروس کرونا یک ساله شد؛ جهانیان در انتظار تزریق واکسن، سلاحی برای مقابله با کووید ۱۹

تلاش‌های بی‌سابقه‌ی جامعه جهانی، برای پایان دادن به بحران بهداشتی شیوع ویروس کرونا، در کمتر از ۱۰ ماه از اعلام رسمی شیوع این ویروس، به بار نشست و برای نخستین بار واکسن مقابله با ویروس کرونا با نام «فایزر-بیون‌تک» به جامعه جهانی عرضه شد و پس از آن هم، واکسن‌های دیگری با نام‌های مدرنا و آسترازنکا مورد تایید قرار گرفت. AP - 

یک سال پیش در چنین روزی، ۱۱ ژانویه، دولت چین به طور رسمی از شیوع یک ویروس جدید در شهر ووهان خبر داد. ویروسی که به سرعت جهان را درگیر کرد، آثار بسیار مخربی، از حوزه بهداشت و درمان تا صنعت، تجارت، اقتصاد، هنر، آموزش، ... بر جای گذارد و بعبارتی فقر را در جهان گسترش داد. ویروس کرونا از کوچکترین کشورهای جهان تا بزرگترین و ثروتمندترین قدرت‌های اقتصادی جهان را با معضلی روبرو کرد که با وجود تلاش فراوان برای پایان دادن به این بحران، هنوز چشم‌اندازی برای پایان آن قابل تصور نیست. کشف واکسن کرونا، بارقه‌ی امیدی برای مقابله با بیماری کووید ۱۹ است اما هنوز تا راه طولانی و دشواری برای ریشه‌کن کردن این ویروس عجیب و جدید در پیش است. 

 

از زمان اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در چین، در روز ۱۱ ژانویه ۲۰۲۰، تاکنون بیش از ۹۰ میلیون نفر در سراسر جهان به این ویروس مبتلا شده و نزدیک به دو میلیون نفر جان خود را بر اثر عوارض ناشی از ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند. 

تلاش‌های بی‌سابقه‌ی جامعه جهانی، برای پایان دادن به بحران بهداشتی شیوع ویروس کرونا، در کمتر از ۱۰ ماه از اعلام رسمی شیوع این ویروس، به بار نشست و برای نخستین بار واکسن مقابله با ویروس کرونا با نام «فایزر-بیون‌تک» به جامعه جهانی عرضه شد و پس از آن هم، واکسن‌های دیگری با نام‌های مدرنا و آسترازنکا مورد تایید قرار گرفت و تلاش برای ساخت واکسن‌های دیگر به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا همچنان ادامه دارد. 

اما پرسش عمده این است که آیا با ورود واکسن‌های مقابله با ویروس کرونا، امیدی به ریشه‌کن کردن بیماری کووید ۱۹، تا پایان سال ۲۰۲۱ خواهد بود؟ یک سال پس از اعلام رسمی ظهور ویروس کرونا، جهان دانش چه پیشرفت‌هایی داشته است؟ این ویروس تا چه اندازه بر رفتارهای روزانه ساکنان این کره خاکی تاثیر گذارده است؟

توصیه به پاکیزه نگاه‌داشتن دست‌ها، حفظ فاصله فیزیکی، به اجرا گذاشته شدن مقررات سختگیرانه و قرنطینه از سوی حکومت‌ها، از جمله مهمترین مواردی است که زندگی افراد این کره خاکی را طی یک ساله اخیر با تغییرات فراوان روبرو نمود. 

جهان،‌ در زمانی کوتاه، با یک همه‌گیری مرگبار ویروسی مواجه شد که هیچگونه شناخت قبلی درباره دلایل ابتلا به آن، شدت همه‌گیری، چگونگی انتقال و ... نداشت. تنها اطلاعاتی که از سوی مقامات چین، در روز «پنجم ژانویه»، توسط خبرگزاری فرانسه منتشر شد، حاکی از آن بود که «متخصصان بیماری‌های عفونی در چین با یک نوع بیماری مرموز ریوی در ۵۹ فرد مبتلا مواجه شدند اما این ویروس از نوع ویروس سارس نیست».

این ویروس جدید، نخستین بار در شهر «ووهان» در چین با جمعیتی حدود ۱۱ میلیون نفر شناسایی شد اما  حدود یک هفته پس از گزارش خبرگزاری فرانسه، مقامات چین و سازمان جهانی بهداشت، در روز ۱۱ ژانویه، نخستین مورد مرگ ناشی از ابتلا به این ویروسِ عجیب و جدید را که به مرگ یک فرد ۶۱ ساله انجامید، اعلام کردند. 

ویروس ۳۶۵ روزه و ۲ میلیون مورد مرگ 

در آن زمان، هیچ کس تصور نمی‌کرد که ۳۶۵ روز پس از اعلام نخستین مورد مرگ ناشی از ابتلا به یک ویروس عجیب و جدید، جان حدود ۲ میلیون نفر دیگر را نیز در سراسر جهان، حتی در کشورهای ثروتمند و پیشرفته، بگیرد. 

البته این «دشمن نامرئی»، تمامی نقاط جهان را به یک اندازه و به یک شدت مورد تهاجم قرار نداده است. همچنین، این ویروس، هنوز هم در شمار یکی از مرگبارترین عوامل در تاریخ به شمار نمی‌رود. 

هنوز آمار مرگ و میر ناشی از شیوع «آنفولوآنزای اسپانیایی» در سال‌های ۱۹۱۸-۱۹۱۹ و آمار مرگ در میان مبتلایان به «ایدز»، بسیار بالاتر از آمار مرگ و میر ناشی از عوارض ویروس کرونا می‌باشد. 

اما ویروس کرونا دارای مشخصاتی است که مقابله و مبارزه با آن را بسیار دشوار کرده است: این ویروس از طریق ترشحات دهان و بینی یک فرد مبتلا به راحتی به درون سلول‌های فردی دیگر نفوذ می‌کند. سرعت و قدرت انتقال این ویروس نیز از جمله دشواری‌های مبارزه با آن است. 

مقابله و مبارزه با این دشمن نامرئی، که هنوز دارای اسرار و ویژگی‌های ناشناخته بسیاری برای علم پزشکی است، امری بسیار دشوار به نظر می‌رسد. ظهور نوع جهش یافته این ویروس در بریتانیا و آفریقای جنوبی که شدت بیماری را در تعدادی از کشورهای جهان افزایش داده است، گواه بر این ادعا است. 

ضربه‌های اقتصادی ناشی از شیوع کووید 

بحران بهداشتی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا در جهان، آثار مخرب فراوانی بر اقتصاد جهانی بر جای گذارد. از بسته شدن مرزهای کشورها، تا قرنطینه‌های مکرر چند ماهه، بخش‌های مختلف اقتصادی را با کاهش سرعت فعالیت و در بسیاری از موارد با تعطیلی کامل مواجه نمود. 

مقابله با بحران بهداشتی همه‌گیری ویروس کرونا، حکومت‌های جهان را وادار نمود تا با شعار «نجات جان بشریت»، در یک بحران عمیق اقتصادی فرو روند. بحران اقتصادی، بسیاری از موسسات اقتصادی در جهان را وادار به تعطیلی نمود که همین اتفاق موجب روند افزایشی آمار بیکاری شده است. 

بانک جهانی پیش‌بینی کرده است که در سال ۲۰۲۱، ۱۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به دلیل رکود اقتصادی با فقر بیشتر مواجه شوند. بر اساس این گزارش، فقر اقتصادی، در جوامعی که نسبت به اعطا حقوق شهروندیِ عادلانه پایبند نیستند، مشهودتر خواهد بود. 

در این میان، حضور اینترنت، بخشی از فعالیت‌های اقتصادی و تفریحی را که از راه دور قابل کنترل بودند، نجات داد. برندگان این روزهای دشوار، جهان سایبری و در راس آنها، غول‌های شبکه‌های اجتماعی، همچون گوگل، فیس‌بوک،‌ توییتر و آمازون هستند. 

واکسن،‌ سلاح مقابله با کرونا

به گفته دانشمندان علم پزشکی، برای مقابله با ویروس همه‌گیر و کشنده کرونا، تنها یک راه نجات اساسی وجود دارد: تزریق واکسن.

همکاری‌های جهانی، از جمله مهمترین دستاوردهای خود را در کمتر از ده ماه به ساکنان کره زمین اهدا کرد. واکسن‌های فایزر، آسترازنکا و مدرنا، همچنین واکسن سینوفام چینی و اسپوتنیک روسی، از جمله واکسن‌هایی هستند که تاکنون برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا به بازارهای جهانی ارائه شدند. 

اما با وجود تاکید سازمان جهانی بهداشت برای دسترسی عادلانه به واکسن کرونا، این پرسش اساسی همچنان مطرح است که آیا کشورهای فقیر و توسعه نیافته هم می‌توانند هر چه سریعتر به این واکسن دسترسی یابند؟

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

آیا واکسن‌های روسی و چینی که نسبت به انواع آمریکایی و بریتانیایی با اقبال کمتری مواجه هستند، در کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین مورد استفاده قرار خواهند گرفت؟

چگونه می‌توان مخالفان واکسن را در این کارزار همراه نمود؟ آیا دلایل علمی می‌توانند ایدئولوژی را قانع نمایند؟

در میان کشورهایی که تاکنون اقدام به تزریق واکسن کرونا نمودند، اسرائیل با بیشترین میزان تزریق واکسن، در صدر قرار دارد. اما در فرانسه، انتقادهای فراوانی به نظام بهداشتی این کشور نسبت به سرعت اندک واکسیناسیون برای افراد نیازمند و واجد شرایط وارد شده است. 

نخست‌وزیر هند اعلام کرده است که تزریق واکسن کرونا در این کشور از روز ۱۶ ژانویه آغاز خواهد شد و در نخستین مرحله، تزریق واکسن کرونا به کادر درمان و کارگران صورت خواهد گرفت.

بر اساس اعلام دولت هند، این بزرگترین کارزار تزریق واکسن کرونا در سراسر جهان خواهد بود . نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، دو روز پیش، وعده داد: تا ماه ژوییه، حدود ۶ ماه دیگر، به ۳۰۰  میلیون نفر از شهروندان هند، واکسن کرونا تزریق خواهد شد. 

منبع:رادیو فرانسه