قاچاق صدها قلم دارو از ایران به عراق؛ اصرار حامیان جمهوری اسلامی برای تبلیغ در مورد تحریم دارو!

- منابع اطلاعاتی عراق اعلام کرده‌اند محموله قاچاق ۱۹ کانتینر توقیف شده شامل انواع دارو به ارزش صدها هزار دلار است.

جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۹ برابر با ۱۶ اکتبر ۲۰۲۰

دستگاه اطلاعاتی ارتش عراق از کشف و خنثی‌ ساختن بزرگترین عملیات قاچاق دارو از ایران به این کشور خبر داد.

عکس: الشرقیه

در بیانیه‌ای که به همین منظور صادر شده آمده محموله قاچاق ۱۹ کانتینر شامل انواع دارو به ارزش صدها هزار دلار از طریق جاده نیسمیه در خانقین در استان دیالی وارد عراق شده است.

ارتش عراق اضافه کرده است که متهمان دستگیرشده همراه با کامیون‌های آنها برای پیگرد قانونی به مراجع قضائی تحویل داده شده‌اند.

منابع خبری نوشته‌اند گروه‌های وابسته به اداره اطلاعات نظامی در فرماندهی عملیات دیالی و اطلاعات هنگ دوم تیپ کماندوها بزرگترین عملیات قاچاق مواد مخدر را خنثی کردند.

ارسال صدها هزار قلم دارو به عراق به صورت غیرقانونی در شرایطی صورت می‌گیرد که مقامات جمهوری اسلامی ادعا می‌کنند دارو تحریم است و در این زمینه با کمبود مواجه‌اند در حالی که مقامات آمریکایی بارها اعلام کرده‌اند که ارسال کالاهای بشردوستانه از جمله غذا و دارو تحریم نیست و برای آنها سیستم‌ مجزا طراحی شده است.

 

برخی کارشناسان ادعا کرده‌اند که کاهش شدید ارزش ریال از علل اصلی قاچاق دارو در ایران است. قیمت‌گذاری دارو و کالاهای اساسی در ایران همچنان بر پایه نرخ رسمی ارز انجام می‌شود. در حالی که نرخ آزاد دلار طی سال‌های اخیر شاهد افزایش بی‌سابقه‌ای بوده و همین امر موجب ارزانی نسبی کالاهای اساسی و داروهای موجود در بازار ایران در مقایسه با نرخ‌های رایج در بازارهای منطقه شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد برخی مسئولان بهداشت و درمان ایران پیش از این نسبت به قاچاق دارو به کشورهای همسایه هشدار داده بودند.

منبع:کیهان لندن