مخالفت قانوگذاران بریتانیایی با لغو محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران

دهها تن از نمایندگان محافظه‌کار در پارلمان بریتانیا با ارسال نامه‌ای به نخست‌وزیر این کشور خواستار مشخص شدن سیاست لندن در قبال تهران شده‌اند.

این نامه به امضای ۸۴ قانونگذار محافظه‌کار بریتانیایی رسیده و در آستانه لغو محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران به دفتر «بوریس جانسون»، نخست‌وزیر بریتانیا ارسال شده است.

رئیس کمیته امور خارجه، رئیس کمیته امور دفاعی و چند نفر دیگر از اعضای ارشد پارلمان بریتانیا از جمله کسانی هستند که این نامه را امضا کرده‌اند. قانونگذاران بریتانیا، عدم حمایت دولت این کشور از قطعنامه آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را اقدامی «تأسف‌آور» توصیف کرده‌اند.

بریتانیا به قطعنامه آمریکا در شورای امنیت که خواستار جلوگیری از اتمام محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران بود رأی ممتنع داد. آن قطعنامه که روز ۲۵ مرداد به رأی گذاشته شد با ۱۱ رأی ممتنع، ۲ رأی موافق (آمریکا و جمهوری دومینیکن) و ۲ رأی مخالف (روسیه و چین) رد شد.

در نامه قانونگذاران بریتانیا آمده است: «اتمام محدودیت‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد تبعات فراگیری برای ثبات منطقه‌ای خواهد داشت. این رویداد، ایرانی را که همین الان هم سرکش است جسورتر خواهد کرد و موجب تسهیل ارسال سلاح به گروه‌های نیابتی ایران یعنی حزب‌الله در لبنان و حماس در غزه خواهد شد.»

نگارندگان نامه نوشته‌اند: «آنها قصد دارند تحرکات تاریخی در منطقه به سمت ایجاد صلح میان اسرائیل و کشورهای همسایه عربی را تهدید کنند. این تهدیدی مستقیم علیه متحدان ما و منافع بریتانیا در سراسر جهان است.»

قانونگذاران بریتانیایی علاوه بر این گفته‌اند اتمام محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران باعث سرازیرشدن سلاح‌های پیشرفته روسیه یا چین به سمت منطقه خواهد شد.

نمایندگان پارلمان بریتانیا از بوریس جانسون خواسته‌اند به ۷ سئوال درباره سیاست دولت بریتانیا در قبال ایران پاسخ دهد و از جمله احتمال اعمال تحریم علیه ایران در واکنش به آنچه «عدم پایبندی ایران به برجام» خوانده شده را شفاف‌سازی کند. نمایندگان پارلمان بریتانیا علاوه بر این از دولت این کشور خواسته‌اند همانند دولت آمریکا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را «سازمان تروریستی» اعلام کند.

محدودیت‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران قرار است از روز ۱۸ اکتبربه پایان برسد. دولت آمریکا در تلاش است که این محدودیت‌ها ادامه یابد.

منبع:پژواک ایران