کرونا در ایران؛ هشدار درباره افزایش دو برابری جانباختگان

یک عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، عالی‌ترین نهاد تصمیم‌گیری در زمینه این بیماری در ایران، هشدار داده که سفر در تعطیلات جاری می‌تواند مرگ و میر را به دو برابر افزایش دهد.

همزمان ستاد کل نیروهای مسلح برای برپایی بیمارستان‌های صحرایی اعلام آمادگی کرده است.

مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت بر اساس پیش‌بینی‌ها در صورتی که مردم به توصیه‌های بهداشتی عمل نکرده و به سفر بروند، میزان مرگ و میر کرونا می‌تواند تا ۲ برابر افزایش یابد.

او گفته "تاکنون چندین بار از مردم ملتمسانه خواهش کردیم برای کمک به کاهش بار بیماری برای کادر درمان و کاهش موارد بیماری سفر نروند. باز هم خواهش می‌کنیم در خانه بمانید تا به بهبود اوضاع کمک کنید."

مسعود مردانی هشدار داده است که با انبوه بیماران مبتلا به کرونا در ایران، دیگر تخت بیمارستانی خالی موجود نیست.

اخیرا و بنابر آمار رسمی، شمار روزانه جانبختگان در چند روز متوالی رکورد شکست.

امروز نیز سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد در ۲۴ ساعت گذشته، ۴۶۱۶ مورد جدید ابتلا به کووید-۱۹ در ایران شناسایی شده است و در همین مدت ۲۵۶ تن نیز جان خود را از دست دادند.

این آمار در حالی اعلام می‌شود که اخیرا ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت ایران نیز اذعان کرده بود که آمار حقیقی می‌تواند تا دو برابر بیش از آمار رسمی باشد. بررسی‌های آمار و اطلاعاتی که پیشتر به بی‌بی‌سی فارسی رسیده بود نیز نشان می‌دهد تعداد واقعی درگذشتگان و مبتلایان کرونا بیشتر از آمارهای دولتی است.

دست‌کم ۲۶ استان ایران در وضعیت هشدار قرار دارند.

در پی شدت گرفتن شیوع کرونا در ایران، از نیمه شب دیشب، ورود و خروج از تهران و چهار شهر دیگر به مدت سه روز ممنوع شده است.

اعلام آمادگی برای برپایی بیمارستان صحرایی

کرونا

همزمان در حالی که شمار زیادی از بیمارستان‌های ایران از تکمیل ظرفیت پذیرش بیماران و خستگی کادر درمان خبر می‌دهند، ستاد کل نیروهای مسلح برای برپایی بیمارستان‌های صحرایی اعلام آمادگی کرده است.

حسن عراقی زاده، رئیس اداره بهداشت و درمان ستاد کل نیروهای مسلح گفت در صورت درخواست ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، نیروهای مسلح آماده راه‌اندازی بیمارستان‌های صحرایی هستند.

پیشتر محمد رضا ظفرقندی، رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران، آمار بالای مرگ در اثر کرونا در میان مردم و کادر درمان در ایران را "غیرقابل قبول" خواند و هشدار داد که "کادر درمانی خسته شده‌اند."

وزارت بهداشت ایران از عدم تامین بودجه لازم برای مقابله با کرونا نیز انتقاد کرده است.

ایران در میان کشورهای خاورمیانه بیشترین تعداد مبتلا و جانباخته کرونا را دارد.

منبع:بی بی سی