علی خامنه‌ای: با مذاکره با آمریکا مخالفم؛ برجام خسارت فراوانی به بار آورد؛ وعده‌های اروپا توخالی است

 

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، را به بهره‌برداری از«ادعای مذاکره» با ایران در جهت «منافع شخصی و انتخاباتی» و رسانه‌های غربی را به «تحریف واقعیات» متهم کرد. AP

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، را به بهره‌برداری از«ادعای مذاکره» با ایران در جهت «منافع شخصی و انتخاباتی» و رسانه‌های غربی را به «تحریف واقعیات» متهم کرد. رهبر جمهوری اسلامی ایران یادآور شد برای برگزاری عزاداری‌های محرم، ضوابط کارشناسان بهداشتی و ستاد ملی مقابله با کرونا باید معیار قرار گرفته و مراعات شود. 

 

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز جمعه دهم مرداد ماه، همزمان با عید قربان، در یک سخنرانی زنده تلویزیونی، «ادعای» رییس‌جمهوری آمریکا برای «مذاکره» را با هدف دست یافتن به «برخی منافع شخصی و انتخاباتی» عنوان کرد و گفت: «من علت مذاکره نکردن با امریکایی‌ها را بارها گفته ام اما برخی یا متوجه نمی شوند و یا وانمود می کنند که متوجه نشده‌اند، رییس‌جمهوری آمریکا با ادعای مذاکره بدنبال برخی منافع شخصی و انتخاباتی است همجون استفاده تبلیغاتی از مذاکره با کره شمالی».

رهبر جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به تاثیر تحریم‌ها بر اقتصاد و جامعه ایران، تاکید کرد: بخشی از مشکلات کشور به «تحریم‌ها»، بخشی به «ضعف‌ها و مدیریت» و بخشی به «کرونا» باز می‌گردد (...) و به «موازات جریان تحریم»، یک جریان «تحریف وقایع» و «واژگون نشان دادن واقعیات هم وجود دارد» که «هدف» آن، «ضربه زدن به روحیه مردم و دادن آدرس غلط درباره علاج تحریم» است. 

علی خامنه‌ای، «اروپایی» را به «عدم مقابله با تحریم‌های آمریکا» و «وعده‌های توخالی» متهم کرد و از طرح «اینستکس» بعنوان «بازیچه‌ای که محقق نشد»، یاد کرد.

طرح ساز و کار مالی اینستکس، یک ابزار ویژه مالی است که توسط کشورهای فرانسه، ‌آلمان، بریتانیا، به منظور تسهیل در مبادلات مالی با ایران در شرایط تحریم‌های شدید آمریکا علیه ایران ایجاد شد.

 

وزیر امور خارجه آمریکا، در اظهارات روز گذشته خود در برابر اعضا کمیته روابط خارجی سنا، بار دیگر نسبت به تاثیر تحریم‌ها از زمان بازگشت تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران تاکید کرد و گفت: از ماه مه سال ۲۰۱۸ تاکنون درآمدهای «حیاتی» حکومت ایران که از طریق درآمدهای نفتی حاصل می‌شد، تا ۹۰ درصد کاهش یافته است. 

رهبر جمهوری اسلامی ایران که از تحریم‌های آمریکا بعنوان «جنایتی بزرگ علیه ملت ایران» یاد کرد، افزود: «خواسته امروز آمریکا از ایران، کنار گذاشتن کامل صنعت هسته‌ای، کاهش بسیار شدید توان دفاعی و رهاکردن اقتدار منطقه‌ای است».

علی خامنه‌ای، در عین حال، مدعی شد: «پذیرفتن» تمامی این خواسته‌ها «قطعا به عقب‌نشینی آمریکا» نخواهد انجامید. 

«صنعت هسته‌ای نیاز قطعی آینده ایران»

رهبر جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به «نیاز قطعی» فردای ایران به «قدرت هسته‌ای»، تاکید کرد: با وجود خسارات فراوان برجام، اصل صنعت هسته‌ای حفظ شده است.

علی خامنه‌ای، در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: در دوران کرونا هم مردم دچار آسیب اقتصادی شدند و در این میان عده‌ای دچار آسیب‌ها مشکلات جدی شدند. 

رهبر جمهوری اسلامی ایران، هدف از تحریم‌ها را «خسته کردن و به ستوه آوردن ملت» عنوان کرد که آمریکایی‌ها بدنبال آن بودند تا با «آشفته» کردن مردم، آنها را به «خیابان‌ها بکشانند» تا در مقابل «حکومت بایستند» و در «درازمدت اقتصاد کشور را  به ورشکستگی و سقوط» بکشانند.

بنا بر نظر علی خامنه‌ای،«قطع رابطه جمهوری اسلامی با مراکز و جریانهای مقاومت در منطقه» هم از جمله اهداف دیگر امریکایی‌ها در جریان اعمال تحریم‌ها بود. 

«رسانه‌های غربی تحریف واقعیت می‌کنند»

دریافت رایگان خبرنامهبا خبر-پیامک های ما اخبار را بصورت زنده دریافت کنید

رهبر جمهوری اسلامی ایران، یک بار دیگر رسانه‌های غربی را به «تحریف واقعیات» متهم کرده و گفت این «خط ثابت تبلیغاتی رسانه های غربی در طول چهل و یک سال گذشته» بوده است.

به گفته علی خامنه‌ای، رسانه‌های غربی «در این خط تبلیغاتی، نقاط قوت را به طور کلی انکار و یا در مورد آن سکوت» می‌کنند، «اما اگر نقطه ضعفی باشد، دهها و حتی صدها برابر بزرگنمایی» می‌کنند.

عقب‌نشینی رهبر جمهوری اسلامی ایران از برگزاری مراسم محرم

همزمان با افزایش انتقادها نسبت به اظهارات حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، در خصوص «لزوم برگزار کردن باشکوه مراسم عزاداری در ماه محرم» علی خامنه‌ای، برخلاف حسن روحانی، نسبت به لزوم رعایت «دستورالعمل‌های بهداشتی» تاکید کرد.

علی خامنه‌ای یادآور شد: معیار در برگزاری عزاداری‌های محرم، ضوابط کارشناسان بهداشتی و ستاد ملی مقابله با کرونا است و هر آنچه آنها لازم بدانند، باید رعایت شود. 

رهبر جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه وی نیز در این مراسم هر آنچه کارشناسان لازم بدانند، مراعات می‌کند، تاکید کرد: اگر ضوابط ستادملی کرونا رعایت نشود، «فاجعه‌ای» بزرگ پدید خواهد آمد.

منبع:رادیو فرانسه