پلیس بین‌الملل ادعای رژیم اسلامی درباره صدور اعلان قرمز برای ترامپ را رد کرد

 

پلیس بین‌الملل به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که هیچ گونه درخواستی از سوی ایران در ارتباط با پرونده قتل قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران را نمی‌پذیرد.

به گزارش بی بی سی، علی القاصی مهر، دادستان تهران گفته بود که برای ۳۶ نفر از کسانی که به گفته او در قتل آقای سلیمانی نقش داشته‌اند، ازجمله دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا حکم جلب در ایران و " اعلام وضعیت قرمز از طریق پلیس بین‌الملل صادر شده است."

اما دفتر رسانه‌ای پلیس بین‌الملل در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی درباره این اظهار نظر گفت که بر اساس مقررات موجود، این سازمان "هیچ گونه دخالت یا فعالیتی با ماهیت سیاسی، نظامی، مذهبی یا نژادی ندارد."

پلیس بین‌الملل درباره اظهارات دادستان تهران گفت که اگر چنین درخواستی هم مطرح شود بر اساس قوانین این نهاد بررسی نخواهد شد.

دادستان تهران گفته بود ۳۶ نفر که در حمله منجر به مرگ قاسم سلیمانی "مباشرت، مبادرت و آمریت داشتند، اعم از مسئولان سیاسی و نظامی آمریکا و دیگر دولت‎ها" شناسایی شده‌اند.

او گفت نام دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در "راس این فهرست" قرار دارد و وعده داد که "تعقیب قضایی او حتی پس از پایان دوره مسئولیتش نیز پیگیری خواهد شد."

دادستان تهران گفت که مقام‌های قضایی ایران برای این ۳۶ نفر حکم جلب صادر کرده‌اند و مدعی شده که پلیس بین‌الملل برای آنها اعلان قرمز داده است.

منبع:بی بی سی