قتل قاسم سلیمانی؛ ایران 'برای ۳۶ نفر از جمله ترامپ حکم جلب صادر کرده'

قاسم سلیمانیحق نشر عکسEPAImage captionقاسم سلیمانی روز ۱۳ دی سال ۱۳۹۸ در بغداد هدف حمله پهپادی نیروهای آمریکایی قرار گرفت و کشته شد

دادستان تهران می‌گوید ایران فهرستی از افرادی را در اختیار پلیس بین‌الملل گذاشته که به گفته او در کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، نقش داشته‌اند.

به گفته علی القاصی مهر ۳۶ نفر که در حمله منجر به مرگ آقای سلیمانی "مباشرت، مبادرت و آمریت داشتند، اعم از مسئولان سیاسی و نظامی آمریکا و دیگر دولت‎ها" شناسایی شده‌اند.

او گفته نام دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در "راس این فهرست" قرار دارد و وعده داده که "تعقیب قضایی او حتی پس از پایان دوره مسئولیتش نیز پیگیری خواهد شد."

دادستان تهران گفته است که مقام قضایی برای این ۳۶ نفر دستور جلب صادر کرده و مدعی شده که پلیس بین‌الملل برای آنها اعلان قرمز داده است.

قاسم سلیمانی روز ۱۳ دی سال ۱۳۹۸ در حمله پهپادی نیروهای آمریکایی در بغداد هدف قرار گرفت و به همراه چند نفر دیگر از جمله ابومهدی مهندس، از فرماندهان ارشد نیروهای حشد شعبی در عراق کشته شد.

 
گزارش اختصاصی بی‌بی‌سی فارسی؛ موسوی مجد متهم جاسوسی علیه سلیمانی کیست؟

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در آن زمان قاسم سلیمانی را "تروریست شماره یک در جهان" توصیف کرد و گفت که حمله به آقای سلیمانی با دستور مستقیم او انجام شده است.

مقام‌های ایران علاوه بر وعده "انتقام سخت" همواره از تلاش برای پیگیری حقوقی این پرونده در مجامع بین‌المللی سخن گفته‌اند.

چندی پیش محسن بهاروند، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه ایران، گفته بود که این وزارت‌خانه از جنبه حقوقی پیگیر این مسئله است و از هماهنگی نهادهای مختلف از جمله قوه قضائیه، سپاه پاسداران "به عنوان نهاد ذی‌نفع"، دادستانی کل کشور و وزارت اطلاعات در این زمینه خبر داده بود.

سخنگوی قوه قضاییه ایران هم در ماه بهمن گذشته اعلام کرد که خانواده آقای سلیمانی قصد شکایت از مقام‌های آمریکایی در مجامع بین‌المللی را دارند اما بعد از آن خبری رسمی درباره چنین شکایتی منتشر نشد.

پیگیری ایران برای شکایت در مجامع بین‌المللی در پرونده قاسم سلیمانی در حالی انجام می‌شود که حدود سه هفته پیش فردی به نام محمود موسوی مجد در داخل ایران به اتهام جاسوسی در حوزه‌های امنیتی و نیروهای مسلح "به ویژه سپاه قدس" و اعلام محل تردد و اسکان قاسم سلیمانی به اعدام محکوم شد.

هر چند که مقام‌های قضایی ایران اعلام کردند که آقای موسوی مجد نقشی در حمله منجر به کشته شدن آقای سلیمانی نداشته است.

منبع:بی بی سی