مختار خندانی فعال محیط زیست هنگام خاموش کردن آتش کشته شد

سایت خبری کردپرس که اخبار شهرهای کردنشین ایران را پوشش می‌دهد از مرگ یک فعال محیط زیست درعملیات مهار آتش‌سوزی در منطقه حفاظت شده بوزین و مره خیل در رشته کوه زاگرس خبر داده است.

به گزارش این سایت، مختار خندانی نوسود، سخنگو و از اعضای هیات مؤسس انجمن محیط زیستی ژیوای هنگام مهار آتش در منطقه حفاظت ‌شده بوزین جان خود را از دست داده و دست‌کم یک نفر دیگر هم ناپدید شده است.

فریدون یاوری، رئیس اداره محیط زیست کرمانشاه در گفت‌وگو با کردپرس این خبر را تایید کرده است. خبرگزاری مهر هم ساعتی پیش از ناپدیدشدن سه نفر در جریان مهار آتش‌سوزی در منطقه حفاظت شده بوزین خبر داده بود.

چند روز پیش مرگ البرز زارعی، یک فعال محیط زیستی دیگر در آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس باعث تاثر بسیاری از ایرانیان شد.

 
 
دست‌کم دو فعال محیط زیست در آتش‌سوزی بوزین و مره‌خیل جان باختند

 

انجمن ژیوای پاوه روز یکشنبه هشتم تیرماه از جان باختن یکی از اعضای فعال خود در عملیات مهار آتش‌سوزی منطقه حفاظت شده بوزین و مره‌خیل کرمانشاه خبر داد. برخی گزارش‌ها اما حکایت از آن دارند که دست‌کم یک فعال دیگر محیط زیست نیز در این عملیات جان باخته است.

رسانه‌های محلی از جمله کردپرس به نقل از مسئولان انجمن محیط زیستی ژیوای پاوه گزارش داده‌اند که مختار خندانی، از اعضای قدیمی این انجمن، همراه چند نفر دیگر در عملیات اطفای حریق دچار سانحه شدند که در این میان آقای خندانی جان خود را از دست داد.

در این حال شماری از فعالان رسانه‌ای ایران نیز در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که بلال امینی، فعال محیط زیست، دومین قربانی عملیات مهار آتش منطقه بوزین و مره‌خیل است.

 

مسئولان حفاظت محیط زیست کرمانشاه می‌گویند که آتش‌سوزی منطقه بوزین و مره‌خیل عصر شنبه مهار شده بود، اما از صبح یکشنبه آتش دوباره شعله‌ور شده است.

منطقه بوزین و مره‌خیل در شهرستان پاوه و جوانرود، استان کرمانشاه است. این منطقه از حدود بیست سال پیش به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع ثبت شده است.

مسئولان محیط زیست کرمانشاه می‌گویند که تیم‌های متعددی برای مهار آتش‌سوزی در منطقه بوزین و مره‌خیل حضور یافته‌اند.

در هفته‌های گذشته بیش از ۲۰ مورد آتش‌سوزی‌ پراکنده در اراضی ملی، مراتع و جنگل‌های ایران به وقوع پیوسته که در برخی از این موارد گزارش‌هایی مبنی بر «نقش عامل انسانی» و عامدانه بودن آتش‌سوزی‌ها منتشر شده است.

 

منبع:پژواک ایران