خانواده رابرت لوینسون، آمریکایی مفقود شده در ایران، خبر درگذشت او را اعلام کردند

خانواده رابرت لوینسون، آمریکایی مفقود شده در ایران، خبر درگذشت او را اعلام کردند

خانواده رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی و مامور بازنشسته اف‌بی‌آی که اسفند سال ۱۳۸۵ در جزیره کیش مفقود شده بود، در صفحه فیسبوک‌‌ خود خبر درگذشت او را اعلام ‌کردند.

در بیانیه خانواده لوینسون آمده است، دلیل مرگ لوینسون هنوز مشخص نیست، اما مرگ وی پیش از شیوع کرونا رخ داده‌است. خانواده لوینسون گفته‌اند، اگر به خاطر اقدامات بی‌رحمانه رژیم ایران نبود، رابرت هم اکنون در کنار خانواده‌اش به سر می‌برد.

در  بیانیه خانواده لوینسون تاکید شده است: «آنها [رژیم ایران] یک شهروند خارجی را ربودند و او را از ابتدایی‌ترین حقوق بشر محروم کردند. خون او به گردن آنهاست.»

جسد لوینسون به خانواده‌اش تحویل داده نشده است و هنوز مشخص نیست که قرار است جسد او برگردانده شود یا نه. خانواده لوینسون تاکید کردند که بقیه عمر خود را صرف دادخواهی برای کشته شدن رابرت  لوینسون خواهند کرد و همه تلاش خود را می‌کنند تا مقامات ایران را به پای میز محاکمه بکشانند.

خبر درگذشت لوینسون درحالی اعلام شد که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، بیستم اسفندماه ۹۸ به‌مناسبت سیزدهمین سالگرد ناپدید شدن رابرت (باب) لوینسون، بار دیگر حکومت ایران را به عدم‌شفافیت و پاسخ‌گو نبودن درباره وضعیت او متهم کرد. پمپئو نوشت: «۱۳ سال است که حکومت ایران، داشتن هرگونه اطلاعاتی درباره محل نگهداری یا وضعیت او را رد کرده است. ادعایی که بی‌اعتبار است.»

برایان هوک، رییس گروه اقدام ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا، نیز در سیزدهمین سالگرد ناپدید شدن لوینسون با انتشار یک پیام تصویری گفت: «رژیم ایران به تعهد سال ۲۰۱۵ خود برای بازگرداندن لوینسون پایبند نبوده است.»

خبرگزاری آسوشیتدپرس  پاییز سال گذشته گزارش داد نهادهای قضایی ایران برای اولین بار تایید کرده‌اند رابرت لوینسون، مامور بازنشسته اف‌.بی‌.آی که پس از سفر به ایران در سال ۲۰۰۷ مفقود شد، «پرونده‌ باز» دارد. این خبرگزاری روز شنبه ۱۸ آبان با استناد به گزارش «کار گروه سازمان ملل در امور مفقودین اجباری یا ناخواسته» نوشت: «بر اساس آخرین بیانیه اداره دادگستری تهران، آقای رابرت لوینسون در دادستانی و دادگاه انقلاب تهران پرونده‌ای باز دارد.»

لوینسون، کارمند بازنشسته پلیس فدرال آمریکا، در اسفند ماه سال ۱۳۸۵ در جزیره کیش ناپدید شد و  چهار سال پس از ناپدید شدن لوینسون در جزیره کیش، تصاویری از او منتشر شد که لباس ویژه نارنجی به تن و زنجیری بر گردن او آویخته و بود و پیام‌هایی نوشته شده بر کاغذ و به زبان انگلیسی در دست داشت. در آن دو پیام، لوینسون خواهان همکاری با ربایندگان شده بود و خواسته بود که به او کمک شود. او گفته بود که بیمار است و وضعیت سلامتی خوبی ندارد.

وزارت خارجه آمریکا آبان‌ماه ۹۸ پاداش ارایه اطلاعاتی را که منجر به یافتن محل نگهداری یا آزادی رابرت لوینسون شود، را به ۲۰میلیون دلار افزایش داد و دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا آذر ماه۹۸ در گفت‌وگو با شبکه خبری ان.بی.سی گفت: «نشانه‌های مشخصی داریم که لوینسون شاید هنوز زنده باشد.» او گفت زمانی که باراک اوباما، رییس جمهور پیشین ایالات متحده، ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران پول داد، همان موقع باید لوینسون به ایالات متحده باز می‌گشت.

منبع:ایران اینترنشنال